Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Slide


#NestleDlaNauki to inicjatywa ma na celu wsparcie polskich środowisk naukowych 
w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań w obszarze żywności. 

Tematem przewodnim pierwszej edycji programu 
w roku akademickim 2024/2025 jest ROLNICTWO REGENERATYWNE.

Czym jest rolnictwo regeneratywne

Czym jest rolnictwo regeneratywne?

To podejście do uprawy, które koncentruje się na ochronie i odbudowie gruntów rolnych oraz otaczających je ekosystemów. W przeciwieństwie do konwencjonalnych technik skupionych na intensyfikacji uprawy, stosowanie tych praktyk przyczynia się także do poprawy stanu gleby, przywracania obiegów wodnych i zwiększania bioróżnorodności. Jest to również skuteczny sposób na wiązanie w glebie dwutlenku węgla, co ogranicza emisję gazów cieplarnianych.

Wybór tego tematu na motyw przewodni tegorocznej edycji jest nieprzypadkowy i wiąże się z nabierającymi rozpędu zmianami klimatycznymi, którym chcemy przeciwdziałać. 

Produkty Nestlé są obecne na półkach sklepowych w niemal każdym kraju na świecie, nasza firma ma istotny wpływ na spełnianie globalnych zobowiązań klimatycznych.  Dlatego konsekwentnie staramy się wprowadzać rozwiązania, które zmniejszają nasz wpływ na środowisko.  

Nestlé w rozwój rolnictwa regeneratywnego

Zaangażowanie Nestlé w rozwój rolnictwa regeneratywnego

Działania zmierzające do osiągnięcia zero emisyjności netto w Nestlé opisuje globalna „mapa drogowa” , która zakłada:  

  • 20% redukcji emisji do 2025 roku;     

  • 50% redukcji emisji do 2030 roku;    

  • zerowa emisja netto gazów cieplarnianych najpóźniej do 2050 roku.      

 “Gleba jest podstawowym źródłem surowców do produkcji żywności, a rolnictwo regeneratywne jest kluczem do jej ochrony i poprawy jakości. Musimy wdrażać praktyki regeneratywne, aby dbać o glebę, zapewniając jej trwałą żyzność i zdolność do dostarczania wartościowych produktów naszym konsumentom przez kolejne lata.”  

dr Jacek Czarnecki, Head of Regulatory & Scientific Affairs CEE w Nestlé.

 Do 2025 roku z rolnictwa regeneratywnego zamierzamy pozyskać 20% naszych kluczowych surowców. W roku 2030 poziom ten ma już osiągnąć 50%, stąd też chęć wdrożenia kolejnych działań, które pozwolą zastąpić konwencjonalne praktyki rolne. Wierzymy, że działając razem na wielu „polach”, zarówno z rolnikami, jak i partnerami programu - możemy stworzyć istotne rozwiązania zmierzające do osiągnięcia postawionych sobie celów chroniących dobro naszej planety. 

 

Partnerzy tegorocznej edycji 

Terra Nostra_logo

Fundacja Rozwoju Rolnictwa Terra Nostra skupia grupę ekspertów świata nauki oraz praktyków wielu dziedzin, m.in. gleboznawstwa, agronomii, ochrony środowiska, produkcji roślinnej czy hodowli zwierząt. W swej działalności w sposób holistyczny łączy wiedzę praktyczną z najnowszymi dokonaniami nauki w szeroko rozumianym rolnictwie. Jej misją jest promowanie takiej produkcji rolnej, która zabezpieczy potrzeby żywnościowe świata jednoczesnie szanując zasoby środowiska naturalnego i dążąc do ich regeneracji.

Food tech ac logo

Foodtech.ac to program akceleracyjny łączący technologię i branżę spożywczą, rozwijający przyszłych liderów branży. Przeznaczony dla liderów startupów i firm, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę i sieć kontaktów w zakresie innowacji spożywczych.