Rada Programowa programu #NestledlaNauki składa się z przedstawicieli naukowych, reprezentantów Nestlé oraz ekspertów związanych z realizacją tematów danej edycji.
STALI CZŁONKOWIE RADY NAUKOWEJ
Aleksander Wasilewski
Prezes Zarządu, Nestlé Polska S.A.
Absolwent Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, studiów Executive MBA Uniwersytetu w Edynburgu oraz Ecole Nationale des Ponts et Chaussées we Francji. Od 1997 roku związany z Grupą Nestlé. Karierę zawodową rozpoczął w Cereal Partners Poland Toruń-Pacific – spółce, która zajmuje się produkcją i dystrybucją płatków śniadaniowych Nestlé. Przez wiele lat związany był z działem finansów, a w 2010 roku objął stanowisko dyrektora finansowego firmy. W latach 2015-2017 pełnił funkcję dyrektora zarządzającego Cereal Partners Worldwide w Ukrainie i Mołdawii. Następnie odpowiadał za biznes płatków śniadaniowych Nestlé w krajach nordyckich. W styczniu 2020 roku objął stanowisko prezesa zarządu Cereal Partners Poland Toruń-Pacific. Od września 2024 Prezes Zarządu Nestlé Polska S.A.
Blanka Mellová
Koordynatorka programu #NestleDlaNauki,
Kierownik ds. Żywienia i Zdrowia w Nestlé Polska
Od 20 lat rozwija projekty związane z prawidłowym odżywianiem i promocją aktywnego stylu życia. Koordynuje prace nad profilem żywieniowym produktów Nestlé w Polsce oraz komunikacją żywieniową na opakowaniach czy innych kanałach komunikacji. Zarządza programami edukacyjnymi, m.in. skierowanymi do dzieci i młodzieży np. Lekkoatletyka dla każdego, ale również do pracowników firmy DbajMY.
Prof. Krystyna Gutkowska
Dyrektor Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Główny obszar zainteresowań badawczych i prowadzonych zajęć związany jest z zachowaniami konsumentów na rynku żywności; ich uwarunkowaniami oraz tendencjami rozwoju rynku żywności. Autorka lub współautorka ponad 300 artykułów w recenzowanych czasopismach polskich i zagranicznych oraz 15 monografii. Ponadto była kierownikiem lub wykonawcą wielu projektów badawczych dotyczących trendów na rynku żywności, a w tym zachowań konsumentów, a także z zakresu edukacji żywieniowej. Inicjatorka i współprowadząca projekty badawcze z interesariuszami zewnętrznymi w zakresie kształtowania prawidłowych zachowań żywieniowych dzieci i młodzieży szkolnej, a w tym: ABC Zdrowego Żywienia; Trzymaj Formę! Zacznij od lekkiej, Junior-Edu-Żywienie; animator w projekcie „Sektorowa Rada ds. kompetencji-sektor żywności wysokiej jakości”; pomysłodawczyni cyklu konferencji o partnerstwie instytucjonalnym w trosce o zdrowie publiczne. Była i jest członkiem kilku Rad Naukowych i innych ciał kolegialnych (m.in. Rady Naukowej Instytutu Żywności i Żywienia, której w latach 2015-2019 przewodniczyła; członek kilku Kolegiów Redakcyjnych).
Prof. Anna Dąbrowska
Kierownik Katedry Badań Zachowań Konsumentów Szkoły Głównej Handlowej
Problematyka prac naukowych obejmuje szeroką sferę usług, marketing usług, konsumpcję usług gospodarstw domowych, zachowania konsumentów, e-usługi, internacjonalizację przedsiębiorstw usługowych, prawa konsumentów, społeczną odpowiedzialność konsumentów. Prowadzi zajęcia dydaktyczne: Marketing usług, Postępowanie nabywców na rynku, E-usługi, Bądź świadomym konsumentem. Autorka licznych publikacji z powyższej problematyki, m.in. Społeczna odpowiedzialność konsumenta w warunkach pandemii. Badania międzynarodowe (2022, współautor M. Janoś-Kresło), SGH; Zachowania osób starszych na rynku e-usług (2020, współautor), SGH. Członkini Rady Programowej przy Forum Organizacji Konsumenckich Forkon. Za dokonania naukowe, dydaktyczne i współpracę z otoczeniem odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi i Medalem Komisji Edukacji Narodowej.
Prof. Magdalena Rudzińska
Przewodnicząca Rady Naukowej Dyscypliny Technologia Żywności i Żywienia,
Prodziekan Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
Główne zainteresowania zawodowe związane są z technologią i chemią tłuszczów obecnych w diecie człowieka. Dużo uwagi poświęca badaniom nad przemianami termiczno-oksydacyjnymi fitosteroli oraz produktów powstających w czasie ich utleniania i ogrzewania. Interesuje się także zagospodarowaniem produktów ubocznych z produkcji olejów roślinnych oraz problemem zafałszowań olejów. Autorka wielu publikacji. Przewodnicząca Rady Naukowej Dyscypliny Technologia Żywności i Żywienia.
Prof. Katarzyna Przybyłowicz
Katedra Żywienia Człowieka, Wydział Nauki o Żywności, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.
Członkini Komitetu Nauki o Żywieniu Człowieka PAN
Zainteresowania naukowe skupiają się wokół problemów uwarunkowań żywieniowych ludności w aspekcie występowania chorób metabolicznych i możliwości ich ograniczenia na poziomie prewencji i profilaktyki żywieniowej. Dorobek publikacyjny prof. Przybyłowicz liczy ponad 300 pozycji, na które składają się także prace opublikowane w czasopismach z listy JCR, doniesienia na kongresy, sympozja i konferencje oraz prace popularnonaukowe, w tym opublikowane w czasopismach punktowanych spoza bazy JCR. Prof. Przybyłowicz była kierownikiem dwóch projektów oraz wykonawczynią w pięciu grantach przyznawanych w konkursach NCN, NCBiR i KBN. Wypromowała sześciu doktorantów i jest opiekunem naukowym kolejnego doktoranta.
RADA EKSPERTÓW EDYCJI 2024/2025
Prof. Tomasz Piechota
Doktor habilitowany nauk rolniczych
w dziedzinie agronomii,
Profesor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
Rozprawa doktorska pt. „Wpływ wieloletniego oddziaływania systemów następstwa roślin i nawożenia na plonowanie roślin oraz fizyczne i chemiczne właściwości gleby”. Prowadzi zajęcia z zakresu uprawy roli i roślin dla studentów kierunków rolnictwo, zootechnika, weterynaria, inżynieria rolnicza oraz na studiach podyplomowych z zakresu nowych technologii w produkcji roślinnej. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na zagadnieniach związanych z uprawą roli, szczególnie metodami uprawy konserwującej, ich znaczeniu w ochronie gleby i gospodarce wodnej gleb oraz powiązaniami uprawy roli z innymi aspektami produkcji roślinnej. Prowadzi działalność w ramach upowszechniania wiedzy wśród rolników, pisząc publikacje popularno-naukowe, prowadząc wykłady i szkolenia dla rolników, doradców i pracowników firm z branży rolniczej. Członek Polskiego Towarzystwa Agronomicznego.
Dr inż. Aneta Perzanowska
Adiunkt w Katedrze Agronomii Instytutu Rolnictwa SGGW
Absolwentka Rolnictwa oraz podyplomowych studiów Przygotowanie pedagogiczne w SGGW w Warszawie. W swoich badaniach naukowych zajmuje się oceną wpływu różnych sposobów uprawy roli oraz zmianowania roślin, nawożenia i systemów rolnictwa na fizyczne, biologiczne i chemiczne właściwości gleb, plony roślin i ich jakość. Jest współautorką publikacji naukowych i doniesień konferencyjnych z zakresu tej tematyki. Dr inż. Aneta Perzanowska jest popularyzatorką wiedzy rolniczej wśród studentów oraz rolników - jest promotorką blisko 50-ciu prac dyplomowych, prowadzi zajęcia z zakresu uprawy roli i roślin, agrofizyki, gospodarowania wodą w rolnictwie oraz fakultet Rolnictwo Regeneracyjne. Jest również autorką artykułów i komentarzy w czasopismach rolniczych.
Katarzyna Karawaj
Specjalista ds. Agronomii, Nestlé Polska
Magister inżynier Agroekonomii Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, od 12 lat jest specjalistką z zakresu Agronomii dla różnych upraw. Jest fascynatką różnorodności biologicznej w krajobrazie rolniczym oraz produkcji żywności, a prywatnie również edukatorem społecznym. Od 2020 roku pracuje jako agronom dla biznesu Nestlé Nutrition. W swojej pracy śledzi i analizuje nowe regulacje dotyczące żywności dziecięcej, aby wszystkie warzywa i owoce używane w produktach Nestlé spełniały najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa. Pełni funkcję koordynatora projektu we współpracy z SGGW, dotyczącego oceny przydatności wybranych odmian dyni olbrzymiej do przetwórstwa, z uwzględnieniem praktyk zrównoważonego rolnictwa. Dąży do minimalizacji wpływu na środowisko naturalne poprzez promowanie zrównoważonych praktyk rolniczych wśród rolników i dostawców Nestlé w Polsce.
Sebastian Bloch
Agronom w Nestlé Polska
Koordynuje wdrożenie praktyk rolnictwa regeneratywnego w Polsce i Finlandii.
Współpracuje z około 60 rolnikami, od których kupujemy warzywa i owoce. Zajmuje się oceną wpływu środowiskowego gospodarstw (np. metody LCA i RISE), kalkuluje ślad węglowy w gospodarstwach (metody LCA i CoolFarm). Ulubieni autorzy książek o rolnictwie to David Montgomery, Gary Zimmer i Neal Kinsey.
Adam Baucza
Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Rolnictwa Terra Nostra
Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Niezmiennie od 2019 związany z Fundacją Rozwoju Rolnictwa Terra Nostra, jako inicjator rozpowszechniania wiedzy i umiejętności rolniczych opartych na zasadach zrównoważonej produkcji i kodeksie dobrych praktyk rolniczych. Współautor publikacji „Badanie gleby. Przewodnik Rolnictwa Regeneratywnego” [2023].
Michał Mądry
Dyrektor zarządzający akceleratora foodtech.ac.
Dyrektor zarządzający największego akceleratora przedsiębiorczości branży foodtech w regionie CEE foodtech.ac. Jest także Partnerem w firmie doradczej JP Weber. Ekspert w zakresie doradztwa w obszarach transformacji i zarządzania operacyjnego. W swojej codziennej pracy wspiera klientów w zarządzaniu zmianami organizacyjnymi. Swoje ponad 10-letnie doświadczenie zdobywał zarządzając projektami doradczymi dla spółek z listy Fortune500, administracji rządowej i samorządowej. Laureat rankingu 50. najbardziej kreatywnych ludzi w biznesie BRIEF, Żagli Biznesu SGH, Polskiej Nagrody Innowacyjności, Tygrysy Biznesu, Nagrody Innowacyjny Lider 2024. największego akceleratora przedsiębiorczości branży foodtech w regionie CEE. Obecnie kieruje zespołem transformacji w JP Weber.